Telefon
WhatsApp

Final mitingine onbinler aktı: 14'te 14 yapacağız

VAN-Onbirlerce yurttaşın akın ettiği DEM Parti final mitinginde konuşacan Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Bizim kentimizde bizi tehdit edenlere pabuç bırakmayız. Kürt sorunu samimiyet ciddiyet ister. Bizi tehdit eden hakaretler edenlere 31 Mart'a büyük bir cevap vereceğiz" dedi.

IMG-20240329-WA0113

31 Mart Yerel Seçim etkinlikleri kapsamında DEM Parti Van İl Örgütü, binlerce kişinin katılımıyla kitlesel miting düzenledi. Musa Anter Barış Parkında düzenlenen miting geniş güvenlik önlemleri altında başladı. DEM Parti bayraklarıyla süslenmiş alana binlerce kişi akın etti. Yöresel kıyafetleriyle alana gelen kadınlar ve gençler halaya durdu, "Jin jiyan azadi", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı. DEM Parti Mitingine, Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Milletvekili Pervin Buldan, Van DEM Parti milletvekilleri, ilçe Eşbaşkan adayları, TJA, parti yöneticileri katıldı. Konuşmalardan önce mücadelede yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Mitinge kentteki onlarca Sivil Toplum Kuruluşu (STK) destek mesajı gönderdi.

IMG-20240329-WA0112

Kurt: Sandıklarda 7 bin arkadaşımız görevli olacak

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, İl Eşbaşkanları Veysi Dilekçi, Gülşen Kurt mitingte birer konuşma yaptı. Gülşen Kurt, "Siyasi tutsaklara binlerce selam olsun. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki 25 yıllık tecrit var. Bu tecrite karşı bedenini açlığa yatıran yoldaşlara ve Adalet Nöbetindeki Barış Annelerine binlerce selam gönderiyoruz. Rant ve parayla adaylarımızı belirlemedik, Kürt halkının iradesine hırsız rantçı kayyumlarla iradesi gasp ediliyor. Biz asla bu zulme boyun eğmediğimizi belirtiyoruz. Tüm hazırlıklarımız tamam. 7 bin arkadaşımıza eğitim verildi bunlar saat 5'ten itibaren görevlerinin başında olacaklar. Sandıkları koruyacaklar. 14 belediyenin 14'ünü alarak Bekir Kaya'ya Figen Yüksekdağ a büyük bir selam göndereceğiz" dedi. İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi ise, pazar günü tüm kayyumları Ankara'ya göndereceklerini vurgulayarak, sandığa gidip oy kullanma çağrısı yaptı.

IMG-20240329-WA0115
Neslihan Şedal: Kadının rengini bu kente yansıtacağız

Konuşma yapmak için sahneye çıkan Eşbaşkan Adayı Neslihan Şedal, alandaki halkı selamlayarak konuşmasına başladı. Şedal, "Barış Annesi Xane Akdoğan'ı anıyorum, mücadelesinin yarım kalmayacağını buradan haykırmak istiyorum. 2 aydır seçim çalışması yürütüyoruz. Bahçesaraydan Özalp'a Erdiş'e kadar İpekyolu'na Gevaş'a kadar gezdik. Halkamızı bize oyumuzu kendimize dilimize toprağımıza vereceğiz dedi. Van DEM Parti'dir, DEM Parti Van'dır. Jin Jiyan Azadi sloganı ve felsefiyle çalışacağımızın sözünü burada veriyoruz. Kadının rengi bu kentin her köşesine sokağına yansıtacağını ilan ediyoruz. Kapatılan tüm kadın ve gençlik kurumlarımızı açacağımızı söylüyoruz. Abdullah

Zeydan: Van'ı yeniden ayağa kaldıracağız


Halkı selamlayan Eşbaşkan Adayı Abdullah Zeydan, "Van halkı her zaman değerlerine sahip çıkmıştır. Buradan bir kez daha görüyoruz ki kimse Kürt halkına Van halkına boyun eğdiremiyor. Bakın bu kayyumları iki şeyi çok iyi yaptığnı anlatmak istiyorum. Tüm çevrelerini zengin ettiler. Birşey daha yaptılar Van halkını imkansızlığa mahkum ettiler. Her tarafından bereket akan Van'ın turizmin kentini gençlerini işsizliğe mahkum ettiler. Bu gençler işsizlikten Batı illerine gitmek zorunda kalıyor. İnşaatlarda çalışırken can veriyorlar. Siz bize müjdeyi verdiniz 2 gün sonra tüm kayyumları gönderiyoruz. Tum meclislerimiz, dinamiklerimizle bu kenti yeniden ayağa kaldıraceğız ve bu kaderi değiştireceğiz. Kürt halkının Selahattin Demirtaş, Bekir kaya, Nazmi Gür'e buradan selamlarını gönderecek. Van'ı ayağa kaldıracağız kayyumları da Ankara ya göndereceğiz" şeklinde konuştu. Daha sonra DEM Parti'nin tüm ilçe Belediye Eşbaşkan Adayları sahneye davet edildi. Adaylar büyük alkış aldı.

IMG-20240329-WA0117

Bakırhan: Van Kürtlerin kalbidir Konuşmasına

Barış Annelerini tüm Van halkını selamlayarak başlayan Tuncer Bakırhan, "Van kahramanları direnenlerin yeridir. Şimdiden kararınızı vermişsiniz rekor bir oyla van kendini kanıtlayacağınızı görüyorum. Kürdistan'ın rekoru burada kırılacak. Van halkımız, sizler 14 belediyenin 14'ünü alacaksınız. Van'ın onurlu halkı hepinizi tek tek selamlıyorum. Her zaman söylüyorum Kürdistan'ın kalbi Van'dır. Van biz Kürtlerin yüreğidir. Bu kitlesel bu renkli halka dosta cesaret düşmanı çıldırtan mahşeri kalabalık karşısında iki tane arkadaşımıza yoldaşlarımıza selam gönderiyoruz. Bekir Kaya ve sizin evladınız kıymetli vekilimiz Nazmi Gür'e selam gönderiyoruz. Size soruyorum Selahattin Demirtaş'larını Van 14 belediyenin 14'ünü alarak müjde gönderecek mi?" Sorusuna binler "evet" diyerek cevap verdi.


'Kürt halkı her zaman barışa hazırdır'

Son miting her zaman en güçlü oldukları kentte gerçekleştirdiklerini belirten Bakırhan, "Van halkımızı ne kadar güçlü ne kadar çok sevdiğimizi göstermek istedik. Bize destek güç verdiniz. Bütün yanlış hesaplar Kürt halkından döner. Önce baskılarla faili meçhullerle sindirmeye çalıştılar. Yetmedi köylerimizi yaktılar yaylarımızı boşaltılar. Kürt halkını kendi toprağında yaşamasına izin vermediler. Ama Van halkı vazgeçmedi. Zindanlarla doldurdular ama zindanlarlada başaramadılar. Çünkü bu mücadale haklı bir mücadeledir. Kürdü tanımayan diline bilinmeyen dil diyenlere bu meydandan Van'dan döner. Van kalesine çarpar paramparça olur diyoruz. Sizin bu politikasınız işe yaramamıştır. Van halkı 400 bin kişiyle Newroz'da iradesine sahip çıkmıştır. Kürt halkı elini uzatmaya, barışı istemeye her zaman hazırdır. Savaşa topa tüfeğe harcadığınız parayı Kürt halkına emekliye, kadına gence harcasaydınız Türkiye Ortadoğunun en gelişmiş ülkesi olurdu. Bunlar halkını düşünmüyor. Van birkez daha Kürt meselesinin diyalogla çözülmesini istiyoru Van barış istiyor mu" soruna binlerce kişi tek ağızdan "evet " dedi.

IMG-20240329-WA0118

Bakırhan: Kürt sorununu çözmeyen ayakta kalamaz

Tuncer Bakırhan son günlerde mitinglerinde sık sık DEM Parti'ye yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap verdi. Bakırhan, "Sayın Erdoğan sabah akşam DEM Parti diyeceğinize başını saraydan uzat bu alanları gör. Saray medyasından çıkta Newroz meydanlarına şöyle bir bak. Vandaki bürokratlara sesleniyorum, bu yüzbinlerin resmini fotoğrafını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderin. Baksında gerçekleri görsün. Başınıza DEM Parti kadar taş düşsün"sözleriyle yanıt verdi. Kayyumlara değinen Bakırhan "Kayyum hırsızlıktır. Kürtlerin diline kültürüne düşmanlıktır. Bize düşman bizi sevmeyen bir anlayıştır. Kayyumların hepsini saraya göndereceğiz, Ankara'ya göndereceğiz. Çaldılar yetmedi. Belediyenin tüm mallarını yandaşlara peşkeş çekiyorlar. Belediyenin kaynaklarını nasıl bir partiyeye harcarsınız? Van'ın kaynaklarını kayyuma AKP adaylarına harcıyor. Kayyum efendi son 3 günün kaldı. 1 Nisan da Van halkı kadınları, gençleri, seydalarımız Melelerimiz kendi iradelerine kavuşacaktır. Recep Tayyip Erdoğan ne diyor; Kürtler bizim sayemizde mutluluk ve özgürlüklerine kavuştu. 22 yıldır tek bir gün özgür ve rahat olduk mu? 22 yıldır ne Türkiye nede Kürt halkı sizinle mutlu oyları Sayın Erdoğan. Size kırmızı kartı göstererek bir nebze mutluluk tadacaktır. Diyarbakır da Erdoğan özeleştiri yapar dedik. Ama Hala bize şantaj tehdit gönderiyor. Sen kimi tehdit ediyorsun? Biz Orhan Doğanların Sakine Cansız'ın yoldaşlarıyız. Bizim kentimizde bizi tehdit edenlere pabuç bırakmayız. Kürt sorunu samimiyet ciddiyet ister. Bizi tehdit eden hakaretler edenler 31 Mart'a büyük bir cevap vereceğiz. Bu birliğimiz bu heyecanızı bu rengimiz, bu gün ortaya koydumuz irademizdir. Bir gün kürtler anadili başta olmak üzere özgürce konuşacak. Bir gün özgür yaşayacağız. Bu günler yakındır. Erdoğan Kürt meselesini çözmeyen çok Cumhurbaşkanı başbakan gördük, hepsi çözüldüler yok ulup gittiler. Çözmeyen hiçbir parti başarılı olamaz. Sizde çözmediğiniz sürece en yakın zamanda oylarınızın dibini göreceksiniz biteceksiniz. Newrozlar binler gösterdiki Kürt meselesinin muhatabı Öcalan'dır dedi. Savaş yerine operoasyon yerine bu ülkenin kaynaklarını çarçur etememek için İmralı adası orda. Kürt meselesini diyalogla çözelim diyoruz" dedi.