Telefon
WhatsApp
BORSA MEYDANI ÇATLI MEYDANI YAPILDI
galerimax

Nevşehir İYİ Parti belediye başkanı  RASİM ARI  borsa meydanı olan meydana Abdullah Çatlı meydanı olarak isim degişikligi yaptı bu degişiklik nedeniyle gözler belediye başkanlığına çevrildi ve akla gelen kayyum atılacak mı? sorusu akla gelmektedir.

Van DEM PARTİ millet vekili  Pervin BULDAN İçişleri bakanlığına soru cevap önerge sunarak cevaplanmasını istedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Ali YERLİKAYA tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

                                                                                                               Pervin BULDAN

                                                                                                                Van Milletvekili

 

Nevşehir ilinde bulunan Borsa Meydanı’nın isminin Nevşehir Belediye Meclis kararıyla Abdullah Çatlı Meydanı olarak değiştirildiği Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı tarafından kamuoyuna deklare edilmiştir. 

Abdullah Çatlı; siyasi cinayetler, bombalı saldırılar, kahvehanelerin taranması, evrakta sahtecilik, adam kaçırma, yasadışı çete üyesi olma, suikast düzenleme olaylarında planlayıcı ve tetikçi olarak önemli roller üstlenen bir isimdir. Çatlı, Ankara Bahçelievler’de 7 TİP’Lİ öğrencinin katledilmesinin baş sorumlularından birisidir. Yine Kürt iş adamlarını hedef alan siyasi operasyonlar ve cinayetlerde bizzat yer aldığı devletin resmi belgelerinde bulunmaktadır. 3 Kasım 1996 tarihinde Susurluk’ta gerçekleşen trafik kazasında gün yüzüne çıkan çetenin bir üyesi olarak yaşamını yitirmiştir. Bu olay üzerine dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından “devlet için kurşun atanda, yiyende şereflidir” denilerek hem utanç verici bir şekilde sahiplenilmiş hem de dönemin başbakanı tarafından da Çatlının bir katil olduğu tescillenmiştir.

Bu bağlamda;

  • İnsanlığa karşı ilenmiş suçları içinde barındıran bu ülkenin en karanlık dönemimin baş aktörlerinden ve tetikçilerinden olan bir katilin isminin Nevşehir de bir meydana verilmesi hukuk ilkeleri ve insanlık değerleri ile bağdaşmakta mıdır?
  • Bir katilin isminin bir şehir meydanına verilmesi; bu kişinin sorumlusu olduğu cinayetleri ve insanlığa karşı işlediği suçları aklamak anlamına gelmiyor mu?
  • Bir katilin isminin bir meydana verilmesi suretiyle temize çekilmeye çalışılması, toplumun tamamına karşı bir tehdit değil midir?
  • Bir yandan ülkenin en önemli meydanlarından birinde çeyrek asrı aşkın bir süredir hakikat ve adalet mücadelesi yürüten cumartesi annelerinin talepleri hala karşılanmamışken diğer taraftan bir başka meydana bu karanlık suçların sorumlularından birinin isminin verilmesine onay verecek misiniz?
  • Suçluyu övme ve toplumun tamamına karşı ilenen suçları aklama anlamına gelen bu karara karşın; Nevşehir belediye başkanı ve belediye meclisi hakkında bakanlığınız idari bir inceleme ve soruşturma başlatmış mıdır?
  • Buna karşın bakanlığınız herhangi bir yaptırımda bulunacak mıdır?
  • Bakanlığınız ülke adına utanç veren bu kararın iptali için girişimde bulunacak mıdır?
taşkale

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çiftçibilir

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Şanlıurfa Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği