Telefon
WhatsApp
DEM PARTİ URFA’DA BÜYÜK FİNALE HAZIRLANIYOR
galerimax

 

URFA - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart seçimlerine sayılı günler kalırken Urfa'da çalışmalarına devam ediyor. Kürt siyasetçi Leyla Zana, Suruç, Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerini ziyaret ederken, diğer ilçelerde de çalışmalar aralıksız devam etti.

SURUÇ
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart seçimlerine sayılı günler kalırken Urfa'da çalışmalarına devam ediyor. Kürt siyasetçi Leyla Zana’nın da katıldığı seçim çalışmaları Urfa’nın Suruç ilçesinde sürdü. Heyet kırsal Aligor mahallesinde Leyla Zana adına yazılan Kürt sanatçı Şehriban'ın seslendirdiği "Her bijî Leyla" şarkısı ile karşılandı. Karşılamaya katılanlar "Milyonlarca insanı dört duvar arasına sığdıramazsınız" pankartı açarken, "Orhan Doğan ve Vedat Aydınların yoldaşı hoşgeldin" dövizi açtı. Heyet partililer ile birlikte araç konvoyu ile ilçe merkezinde bulunan DEM Parti seçim bürosuna geçti. Konvoyun geçtiği sokaklarda yurttaşlar zafer işaretleri ile destek verdi. Binlerce kişinin katıldığı buluşmada konuşan Leyla Zana, “Biz büyük bir coşkuyla bir topluluk yarattık. Biz bir topluluğuz. Suruç, biz ilk önce 6 kişiydik. Küçük bir topluluktuk. Direndik, direndik ve milyonlara ulaştık. Bu coşku tüm iktidarları korkutuyor” dedi.
Konuşmanın ardından Zana ve beraberindeki heyet 2015 yılında Kobanê’ye oyuncak götürmek isterken DAİŞ’in bombalı saldırısında katledilen 33 Düş Yolcusu ’nu anmak için Amara Kültür Merkezi’ne geçti. Katliamın yaşandığı noktaya çiçek bırakan Zana, “Bu halkın vefalı çocukları sizleri asla unutmayacak. An be an sizi mücadelelerinde yaşatacak. Siz rahat uyuyun, siz kardeşliğin gerçek sembollerisiniz. Sizi saygı ile anıyorum. Aydınlık içinde kalın” dedi.

VİRANŞEHİR
Leyla Zana’nın da katıldığı seçim çalışmaları daha sonra Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerinde sürdü. Heyet ilk çalışma durağı olan Viranşehir’de coşku ile karşılandı. İlçe girişinde çiçekler ile karşılanan Zana ve beraberindeki heyet, partililer ile birlikte araç konvoyu ile ilçe merkezinde bulunan DEM Parti seçim bürosuna geçti. Konvoyun geçtiği sokaklarda yurttaşlar zafer işaretleri ile destek verdi. Burada yapılan halk buluşmasına DEM Parti Urfa Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Gülşen Özer, önceki dönem Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Amed eski Milletvekili Çağlar Demirel, Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Viranşehir belediye eşbaşkan adayları Bedriye Yorgun ve Serhat Dicle İnan ile binlerce partili katıldı.
Viranşehir’de on binlerce kişiye seslenen Kürt siyasetçi Leyla Zana, 3’üncü Yol’un tüm inanç ve kavimlerin bir arada yaşayabileceği ortak bir yaşamı simgelediğini belirterek “Kürtler Medine dilencisi değil. İçi boş sözlere kanmayın” dedi.