Telefon
WhatsApp
FİLİSTİN’DE YAŞANAN SOYKIRIMIN MEDYA’YA YANSIMAYAN YÖNLERİ “FİLİSTİN FİLM GÜNLERİ” ETKİNLİĞİNDE GÖSTERİME SUNULDU. HZ.İBRAHİM’İN DOĞMUŞ OLDUĞU ŞANLIURFA’DAN FİLİSTİN TOPRAKLARINA GÜÇLÜ MESAJ..
galerimax

Harran Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ile Kurumsal İletişim Koordinatörlüğünün organize ettiği,Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda gerçekleştirilen Filistin'de yaşanan dram ve soykırımın gözler önüne serildiği Filistin Film Günleri etkinliği, Şanlıurfa halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlik, ortaokul öğrencilerinin Filistin'e yönelik duygularını kaleme aldıkları mektup köşesi ve resimleri ile Filistin’deki gazeteciler tarafından çekilen her biri birer arşiv niteliğindeki fotoğraf sergisinin gezilmesiyle başladı.

Etkinliğe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül,Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz, Ak parti il başkanı Ali Delioğlu, Yeniden refah partisi il başkanı Ahmet Yetimoğlu ,siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kurum ve kuruluşların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

IMG-20240131-WA0017

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programda, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ve Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Araştırma Görevlisi Orhan Sezgin birer açış konuşması gerçekleştirdiler.

Filistin sinemasının önemli filmlerinin seyircilerle buluştuğu etkinlikte Filistin halkıyla dayanışma mesajlarının paylaşıldığ ıaçılış konuşmalarının ardından 2 gün sürecek etkinlikte Filistin'de yaşanan dramı yansıtan belgesel ve filmleri izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Etkinliğin ilk gününde Gazze'nin Gözyaşları ve 5 Kırık Kamera seyirciyle buluşurken 2. Günde ise İşgal ve 3000 Gece filmleri gösterilecek.

Harran Üniversitesinin yapmış olduğu bu etkinlikle, Filistin'de yaşanan soykırımın medyaya yansımayan yönlerinin filmler aracılığıyla kamuoyuna aktarılması ve bu konudaki duyarlılığı arttırmak hedeflendi.

IMG-20240131-WA0015

Sinema, Toplumlara Mesajlar İletilen Güçlü Bir Araç

Yapılan programla ilgili açıklamalarda bulunan Harran Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Halil Yaşar: "Aslında bu süregelen bir direnişin öyküsü. Bizler bir insanlık meselesi olarak gördüğümüz bu konuda duyarsız kalamazdık. Hem Radyo, TV Sinema Bölümü olarak hem de üniversitenin Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü olarak bu programa öncülük ettik. Her iki kurumun iş birliğinde de bugün bu programı gerçekleştiriyoruz.

IMG-20240131-WA0018

Filmlerden üç tanesi aslında belgesel formatında, diğeri kurmaca film olarak gösterimde. Bunların tamamı Filistinli yönetmenler tarafından çekilmiş, Filistinli yönetmenlerin gözünden orada yaşanan dramı aslında dramın da ötesinde artık bugün geldiğimiz noktada soykırımı bizzat göz önüne seren nitelikte filmler. Dolayısıyla buradaki temel amacımız; insanların keyifle eğlenceli vakit geçirmeleri değil, bu konudaki farkındalıkların artırılmasıdır. Bunun özellikle Şanlıurfa’da yapılıyor olmasının da bize göre bir başka anlamı var. Zira Hazreti İbrahim’in doğmuş olduğu bu topraklardan Filistin topraklarına güçlü bir mesaj göndermek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

IMG-20240131-WA0020

Özellikle gençler üzerinde ruhun diri kalması için mücadele edeceklerini ifade eden Doç. Dr. İbrahim Halil Yaşar, "Gazze'de hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. Bundan sonra da bu tür programların devam etmesi adına üstümüze düşen ne varsa yapmaya gayret göstereceğiz" diye konuştu.

taşkale

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çiftçibilir

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Şanlıurfa Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği